Spectaculoasa Cursa Campionilor 2013 de la Bangkok a fost anulata din cauza tulburarilor politice din capitala.

Acest eveniment de motorsport trebuia să aibă loc pe 14 și 15 decembrie, dar ieri organizatorii au anunțat pe site-ul lor că cursa a fost anulată.

Încă se investighează dacă acest eveniment anual de sport cu motor mai poate avea loc la o altă dată. Anul trecut, germanii Sebastian Vettel și Michael Schumacher au câștigat clasamentul național de la Bangkok. În cursa individuală, victoria i-a revenit francezului Romain Grosjean.

Cursa Campionilor reunește cei mai buni piloți din toate ramurile de mașină și sport cu motor într-o competiție. Anul acesta, noul campion mondial de F1 Vettel, legenda F1 Schumacher și campionul mondial de raliuri francez Sébastien Ogier, printre alții, au acceptat să participe.