Каков спектакл и одличен тенис ни приредија двајца тенисери благословени со одличен став.

По изедначената битка во првиот сет, кога Кириленко веднаш го брејкираше првиот гем на Ханчукова, Ханчукова можеше да се врати кога Кириленко сервираше за 5-3 за првиот сет за 5-4.

Потоа, по многу возбудливи собири, конечно се појави Кириленко и го доби тајбрејкот со 7-4.

По кратката пауза од Кириленко, која исто така повторно ја повтори по крајот на вториот сет и каде треба да се запрашате дали претходните маратонски мечеви не ја чинеа премногу енергија, Ханчукова тргна енергично.

Таа веќе водеше со 2-0 во најкус можен рок и тоа водство повеќе не беше во опасност.

Иако Кирилоленко има менталитет за восхит и често се враќаше од загубена позиција, всушност во вториот сет на подолгите рели видовте дека Ханчукова го доби предноста.

Митинзите беа долги и на високо ниво, а крајот на сетот беше постигнат дури по добри 2 часа со резултат 6-3 во корист на Ханчукова.

Во третиот сет Ханчукова беше незапирлива и по повеќе од три часа и петнаесет минути беше почестена како победничка со резултат 6-3 во третиот сет.

Даниела Ханчухове ја продолжи титулата за прв пат во животот и сега има 5 титули на ВТА против Кириленко кој исто така има 5, но веќе беше во 10 финалиња.

Според двете дами, тие наоѓаат околности Тајланд идеален и сака да дојде во прекрасната околина, луксузниот DUSIT ХОТЕЛ, и пријателското гостопримство на ПАТАЈА/Тајланд

Финалето во двојки, исто така, стана возбудлив 3 сетер помеѓу Санија Мирза и Анастасија Родионова против Чан Хао-Чинг и Јунг-Јан Чан, со тај-брејк како апотеоза. На крајот победници беа првопласираниот двоец Мирза/Родионова со 3-6,6-1 и 10-8!. Тоа беше 13-та титула за Санија Мирза и прва со Родионова.